شنبه, ۲۹ دی , ۱۳۹۷
آخرین اخبار : 

مایک پمپئو یک شرط دیگر به ۱۲ شرط اعلام شده آمریکا برای مذاکره با جمهوری اسلامی اضافه کرد / حقوق بشر

وزیر خارجه آمریکا ۱۲ خواسته و شرط دولت ترامپ را که در ماه می ارائه  شده بود را تکرار و یک شرط جدید نیز به آن افزود.

۱۲ شرطی  که بر اساس آن جمهوری اسلامی باید این موارد را برای رسیدن به یک توافق با آمریکا آنها را رعایت کنند.

خال وزیر خارجه آمریکا شرط حقوق بشری نیز به این فهرست اضافه کرده است.

حکومت اسلامی آخوند ها و کارنامه ننگین و سراسر جنایت و فقر و بدبختی و ذلت و آوارگی و عقب ماندگی برای ایران و مردم شریف ایران.

وی در ۱۵ اکتبر در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران در یادداشتی در مجله فارین افرز با عنوان مقابله با ایران نوشت: رئیس جمهوری ترامپ تشریح کرده است فشارها تنها در صورتی افزایش می‌یابد که جمهوری اسلامی بر اساس استاندارد هایی که ایالات متحده و متحدانش و همچنین مردم ایران انتظار دارند رفتار نکنند.

به همین علت است که واشنگتن خواستار تغییرات اساسی و قابل توجه در زمینه حقوق بشر از سوی تهران است.

شروط ۱۲ گانه مایک پمپئو شامل موارد زیر بودند:

۱- جمهوری اسلامی باید کلیه جزئیات ابعاد نظامی برنامه پیشین هسته ای خود را به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کند.

۲ – جمهوری اسلامی باید غنی سازی اورانیوم را متوقف کرده و هرگز به دنبال فناوری تولید پلوتونیوم نباشد.

۳- این مورد شامل بستن راکتور آب سنگین نیز میشود که جمهوری اسلامی باید به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه بازرسی بدون محدودیت از همه مراکز و تاسیسات را در ایران بدهد.

۴- توسعه برنامه موشکی بالستیک جمهوری اسلامی باید متوقف شود و پرتاب سامانه های موشکی جدید با قابلیت حمل سلاح هسته ای دیگر انجام نشود.

۵- همه شهروندان آمریکا و همچنین شهروندان دیگر که دوستان و متحدان ما که به اتهامات ساختگی در ایران زندانی هستند باید آزاد شوند.

۶- جمهوری اسلامی باید از حمایت از گروه‌های تروریستی در منطقه خاورمیانه از جمله حزب الله لبنان حماس و گروه فلسطینی جهاد اسلامی دست بردارد.

۷- جمهوری اسلامی باید حاکمیت دولت عراق را  به رسمیت شناخته و اجازه دهد شبه نظامیان شیعه آن کشور خلع سلاح و منحل شوند و دوباره آنها را بسیج نکند.

۸- جمهوری اسلامی باید از حمایت نظامی از شبه نظامیان شیعه حوثی دست بردارد و به سمت دست یافتن به یک راه حل سیاسی مسالمت‌آمیز در یمن گام بردارد.

۹- کلیه نیروهای نظامی تحت فرمان جمهوری اسلامی در سوریه باید از آن کشور خارج شوند.

۱۰- جمهوری اسلامی باید به حمایت از طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی در افغانستان و منطقه و پناه دادن به رهبران ارشد القاعده پایان دهد.

۱۱- حمایت نیروهای قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از تروریزم و متحدانش نظامی اش در سراسر جهان باید متوقف شود.

۱۲- جمهوری اسلامی همچنین باید رفتار تحقیرآمیز در برابر همسایگان اش که بسیاری از آنها متحدان آمریکا هستند پایان دهد از جمله تهدید اسرائیل به نابودی و پرتاب موشک به عربستان سعودی و امارات متحده عربی اینها شامل تهدید کشتیرانی بین المللی و عملیات خرابکارانه سایبری نیز می شود.

شرط جدید مایک پمپئو که به دوازده شرط پیشین اضافه شده است این است که واشنگتن خواستار تغییرات اساسی و قابل توجه در زمینه حقوق بشر از سوی تهران می باشد.