چهارشنبه, ۱ اسفند , ۱۳۹۷
آخرین اخبار : 

چرا سپاه پاسداران رژیم اسلامی مخالف FATF است؟

چرا سپاه مخالف FATF است؟

ایران بریفینگ / امیر فرشاد ابراهیمی ـ مخالفت سپاه پاسداران با این لوایح در ماه‌های اخیر شدت گرفته است درحالی‌که پیش‌تر حساسیتی در قبال این لوایح نداشته است، پس هرچه که هست را باید در این ایام جستجو کرد.

آن‌طور که علی طیب‌نیا وزیر سابق اقتصاد گفته است گفتگو بر سر FATF گفتگویی جدیدی نیست: «از سال ۸۸ در دستور کار دولت و شورای عالی امنیت ملی به‌صورت جد قرار داشت». تلاش‌های دولت روحانی نیز در ادامه تعاملات و تصمیم‌گیری‌های کابینه محمود احمدی‌نژاد و شورای عالی امنیت ملی بوده است.

اهمیت خارج شدن ایران از لیست سیاه ازآن‌جهت است که وقتی کشوری در این فهرست باشد، قادر به انجام معاملات و مبادلات مالی و بانکی با کشورهای دیگر نیست.

پاسدار قاسم سلیمانی کرمانی، جنایتکار و تروریست و آدمکش و داعش شیعه اسلامی در ایران. دشمن آزادی و دشمن ایران، و دشمن مردم ایران.

این محدودیت‌ها بیش از همه دامن شهروندان کشورهای در فهرست سیاه را می‌گیرد. چنانچه امسال در دو مورد، حساب تعدادی از ایرانیان در گرجستان و چین، به دلیل «رعایت نکردن ضوابط FATF» بسته شد.

بااین‌حال مخالفان می‌گویند تصویب لوایح مزبور «استعماری» و یک نوع «کاپیتولاسیون بانکی» است. به عقیده آنان، این لوایح راه تسلط کشورهای غربی به اطلاعات مالی و بانکی ایران را هموار و بر سیاست‌گذاری‌های خارجی و داخلی تأثیر می‌گذارد. به‌علاوه آن‌ها می‌گویند شروط تصریح‌شده در مقررات گروه اقدام ویژه و کنوانسیون پالرمو، امکان کمک ایران به گروه‌های مقاومت همچون حزب‌الله لبنان و حماس در فلسطین، انصارالله در یمن را سد می‌کند به‌ویژه آنکه دو گروه حزب‌الله و حماس از سوی بعضی از کشورها، در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دارند. ولی تعریف مقام‌های ایران و برخی دیگر کشورها از تروریسم با یکدیگر تفاوت عمیق دارد.

 اکنون سپاه پاسداران بیش از آنکه یک‌نهاد نظامی باشد یک مافیای اقتصادی است درواقع بخش نظامی سپاه پاسداران یک بخش ناچیزی در دل یک جریان اقماری بزرگی است که در دلش از سدسازی و راه‌سازی و پتروشیمی گرفته تا بازرگانی کالا و ارزاق عمومی و حتی تجارت مواد مخدر و قاچاق اسلحه و گاه آن‌طور که گفته‌شده است قاچاق آدم و … موجود است و حیات و ممات سپاه بسته به این فعالیت‌هاست.

اما این‌همه ماجرا نیست، سپاه پاسداران البته که نگرانی‌ای بابت بسته شدن دست ایران در حمایت از گروه‌های همچون حزب‌الله در بعد تصویب این لوایح ندارد، چراکه همه می‌دانیم کمک‌های ایران به حزب‌الله لبنان و یا یمنی‌ها و دیگر گروه‌های موردحمایتش در عراق و سوریه و … اصولاً هیچ‌گاه از مجرای رسمی بانک‌ها و معادلات رسمی نیست و نخواهد هم بود.

عکس از آخوند قاتل خامنه ای و پاسداران جنایتکار، تروریست ها. فاسدین، دزد ها، دشمنان حقیقی ایران و مردم شریف ایران. دشمن ما همینجاست، الکی میگن اسرائیل و آمریکاست.

سپاه پاسداران نگران این هست که با ایجاد شفافیت مالی، دیگر راهی برای دور زدن تحریم‌ها و خریدهای برون‌مرزی‌اش که عمدتاً حول کالاها و فن‌آوری‌های چندگانه‌ای که برای تجهیزات نظامی و موشکی و ادوات جاسوسی و … برایش وجود نداشته باشد. به همین دلیل است که تن دادن به لوایح چهارگانه مبارزه با پول‌شویی را «خود تحریمی» تعبیر می‌کند.

در دوران ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد، شبکه‌های برون‌مرزی سپاه همچون نیروی قدس و چهره‌های نزدیک به نهادهای نظامی و امنیتی رأس حاکمیت، از طریق واسطه‌ها معاملات مالی و بانکی را انجام می‌دانند و یا نقل و انتقالات مالی سپاه را به کشورهای مختلف برای منظورهای نامعلوم انجام می‌دادند حالا با پیوستن ایران به معاهدات بین‌المللی، تمام دادوستدهای بین‌المللی باید مشخص باشد و عملاً دست این مقام‌ها برای دور زدن تحریم‌های تازه‌ای که آمریکا علیه ایران اعمال کرده است را می‌بندد.

سپاه پاسداران، آخوند ها، فاسدین، دزد ها، شکنجه گران، چماقداران، تروریست های جمهوری اسلامی. «دشمن ما همین جاست، دروغ میگن اسرائیل و آمریکاست».

 اکنون سپاه پاسداران بیش از آنکه یک‌نهاد نظامی باشد یک مافیای اقتصادی است درواقع بخش نظامی سپاه پاسداران یک بخش ناچیزی در دل یک جریان اقماری بزرگی است که در دلش از سدسازی و راه‌سازی و پتروشیمی گرفته تا بازرگانی کالا و ارزاق عمومی و حتی تجارت مواد مخدر و قاچاق اسلحه و گاه آن‌طور که گفته‌شده است قاچاق آدم و … موجود است و حیات و ممات سپاه بسته به این فعالیت‌هاست.

نگرانی از محدودیت این فعالیت‌های مافیایی تا آنجا است که چندی پیش ساسان شاه ویسی، از استادان دانشگاه جامع امام حسین، در گفت‌وگویی تصویری با «نود اقتصادی» نسبت به پیوستن به FATF هشدار داده و گفته بود: «با اجرای آن مجبوریم سپاه پاسداران را منحل کنیم. سپاه پاسداران و اجزای آن در سیبل هستند».

همین است که سپاه پاسداران با چنگ و دندان در مخالفت با این لوایح مقاومت می‌کند و حتی «موافقت خامنه‌ای» هم برایش سکوت نمی‌آورد، آن‌ها نیز برای حفظ موقعیت خود دست به هر کاری زده‌اند و تا تهدید به مرگ نمایندگان موافق پیوستن به گروه اقدام مالی مبارزه با پول‌شویی هم پیش رفته‌اند.

حفظ موقعیت سیاسی و اقتصادی، این مافیا برای سپاه حکم مرگ وزندگی دارد.