پنج شنبه, ۲ اسفند , ۱۳۹۷
آخرین اخبار : 

محکومیت ایران (جمهوری اسلامی) به پرداخت ۱۰۴ میلیون دلار غرامت به قربانیان انفجار «الخبر»

یک قاضی فدرال در آمریکادر واشینگتن روز دوشنبه ۱۹ شهریور ایران را به پرداخت ۱۰۴ میلیون دلار غرامت به خانواده قربانیان حمله به پایگاه نظامیان آمریکایی در ظهران عربستان محکوم کرد.

به گزارش رادیو فردا به نقل از رویترز، در حالی قاضی برلی هاول این حکم را صادر کرده است که ایران و سپاه پاسداران برای دفاع از خود در دادگاه حاضر نشده بودند.

قاضی هاول گفت که ۱۵ خدمه نظامی که به هنگام انفجار در مجتمع هشت طبقه الخبر حضور داشتند،در اثر این حمله لطمه روحی دیده‌اند. وی در ادامه تاکید کرده است، ۲۴ نفر از بستگان نیز که عزیزانشان در این حادثه صدمه خوردند، نیز به لحاظ روحی لطمه دیده‌اند.

سپاه پاسداران رژیم، سرمایه داران، دزد ها، تروریست ها، جنایتکاران، چماقداران، طالبان و داعشی ها، خونخواران، شکنجه گران اسلامی، دشمنان قسم خورده ایران و مردم ستمدیده ایران. «دشمن ما همین جاست، دروغ میگن اسرائیل و آمریکاست».

خانواده قربانیان بر اساس قانون مصونیت‌های حاکمیت خارجی در برابر تروریسم درخواست غرامت کرده‌اند.

پل گاستون، یکی از وکلای خانواده های قربانیان این حمله گفته است:شاکیان از رای دادگاه بسیار خوشحال هستند و اکنون به دنبال راه هایی برای اخذ این غرامت هستند.

در شامگاه ۲۵ ژوئن ۱۹۹۶، یک کامیون نفتکش مملو از«تی.ان.تی» در پارکینگ مقابل ساختمانی که حدود ۱۰۰ نفر از پرسنل نیروی هوایی آمریکا در آنجا اقامت داشتند، منفجر شد.

در بمب‌گذاری برج های «الخبر»، ۱۹ آمریکایی کشته و ۳۷۲ نفر مجروح شدند و دو نفری که کامیون نفتکش را پارک کرده و با یک ماشین شورلت از محل دور شده بودند، بعدا توسط پلیس سعودی دستگیر شدند.

آخوند ها و جمهوری اسلامی دشمنان ایران. اعراب و فرهنگ اسلامی، دو مرتبه به ایران حمله نظامی و فرهنگی کردند… اولین تاریخ مربوط به ۱۴۰۰ سال قبل که ایران به تصرف سپاه اسلام در آمد… و دومین دفعه نیز در سال ۱۳۵۷ به سرکردگی جلاد و جنایتکاری بنام آیت الله خمینی. آخوند خوب، آخوند مُرده است.

عربستان و ایالات متحده آمریکا پس از انفجار در پایگاه آمریکایی یاد شده انگشت اتهام را به سوی ایران نشانه رفتند ولی مقام‌های تهران هرگونه دست داشتن در این انفجار را رد کردند.

تحقیقات اف بی آی درباره پرونده بمب‌گذازی «الخُبَر» در ۲۱ ژوئن ۲۰۰۱ به تنظیم ادعانامه‌ای علیه ۱۳ عضو حزب الله لبنان منجر شد.

یک دادگاه فدرال آمریکا در سال ۲۰۰۶ ایران را به اتهام آنچه که دست داشتن در این انفجار خواند، به پرداخت ۲۵۴ میلیون دلار به خانواده‌های ۱۷ قربانی این انفجار محکوم کرد.

در کیفرخواست ۲۰۹ صفحه‌ای این دادگاه آمریکایی اشاره شده بود که کامیون بمب‌گذاری شده مورد استفاده در انفجار الخبر، در یک پایگاه نظامی در دره بقاع که تحت کنترل حزب‌الله لبنان و سپاه پاسداران است، تجهیز شده بود و این حمله با مجوز آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، صورت گرفته است.