جمعه, ۲۸ دی , ۱۳۹۷
آخرین اخبار : 

چرا روسیه جلوی حمله اسرائیل به پایگاه‌های نظامی ایران در سوریه را نگرفت؟

bombing_090518.jpgهبه محمد در روزنامه القدس العربی نوشت: با وجود همزمانی بمباران پایگاههای نظامی مهم نظام سوریه در فرودگاه نظامی نزدیک دمشق، با سفر نماینده ویژه ایالات متحده به سوریه، این ضربه فصل خطرناکی را در سیاست بین المللی آغاز نکرد، به این دلیل که ضربه مذکور، به عقیده تحلیلگران معارض نظام، از چارچوب عملیات استراتژی امنیتی آمریکا و اسرائیل که هدف از آن پایان دادن به طرح ایران در سوریه و منطقه است، خارج نیست.

به گزارش «انتخاب»، این رسانه عرب زبان چاپ لندن ادامه داد: به عقیده برخی تحلیلگران، حمله موشکی به فرودگاه نظامی المزّه، در راستای تکمیل روند حملات برای مقابله با طرح ایران است و به احتمال زیاد این ضربه، اقدامی زمینه ساز برای ضرباتی گسترده تر خواهد بود، بویژه آنکه روسیه به شروطی مربوط به دور کردن خطر ایران از مرزهای اسرائیل، پایبند نبوده است، از این رو، نتانیاهو دیگر خود را مجبور به هر گونه التزامی در رابطه با مسکو، نمی داند.

هدف قرار گرفتن المزّه، به دنبال فاش شدن توافق نظامی بین تهران و دمشق و اعلام یک مسئول ایرانی در مورد باقی ماندن حضور نظامی ایران در سوریه، اتفاق افتاد.

پژوهشگر روابط بین الملل، نواف الرکاد در گفتگو با القدس العربی گفت: «حمله اسرائیل به فروگاه نظامی سوریه، در واقع در جهت ادامه روند عملیات آن برای مقابله با حضور ایران در سوریه است.»

حمله اسرائیل به شش هدف حیاتی را می توان پیام واضحی برای ایرانی ها و نظام اسد و پاسخی به توافق های نظامی بین این دو طرف دانست، توافق هایی که در زمینه آماده کردن ارتش نظام سوریه و تجهیز ان به سلاح های جدید و پیشرفته صورت گرفت. به نظر می رسد واشنگتن و تل آویو تصمیم قاطع خود برای بیرون راندن ایران از سوریه را گرفته اند.

حمله مذکور، گامی مقدماتی برای حمله ای وسیع تر علیه اهداف و اهداف ایرانی مهم در سوریه محسوب می شود و به احتمال زیاد، ضربه بعدی در ابعادی گسترده تر صورت می گیرد.

مقامات اسرائیل معتقدند که ایران از خطوط قرمز در سوریه تجاوز کرده است. در این میان، طرف روسی کاملا موافق اقدامات اسرائیل و آمریکاست، همانطور که پایگاههای نظامی آن مانع این ضربات اسرائیلی نشده و سامانه های اس ۳۰۰ خود را به کلی از صحنه حملات اسرائیلی ها به اهداف ایرانی غایب کردند.

مسکو اگر می خواست هم نمی توانست با اس ۳۰۰ خود در برابر موشکهای اسرائیل مقابله کند، چرا که سرعت این موشکها به ۴ هزار کیلومتر در ساعت می رسد، در حالی که بالاترین سرعت سامانه های ضد موشکی به ۱۵۰۰ کیلومتر در ساعت می رسد.

اسرائیل اهداف استراتژیک خود از اینگونه حملات را اعلام نمی کند، اما عدم ذکر این اهداف، ضرورتا به معنای نبود آن نیست. اسرائیل تنها به هدفی که بارها آن را تکرار کرده و همان هدف قرار دادن اهداف ایرانی در سوریه است، اکتفا می کند. چه بسا واشنگتن پشت اینگونه حملات اسرائیل قرار گرفته باشد تا به این شکل بتواند نقش خود بعنوان قدرتی بزرگ در درگیری بین المللی در مورد منطقه و قدرت ورود به آن را حفظ کند تا زمانی مناسب که خود به صورت مستقیم در آن ایفای نقش کند.

قواعد بازی
بنابراین، می توان این ضربات را در ضمن استراتژی آمریکا و اسرائیل برای اثرگذاری بر قواعد بازی در پرونده سوریه و ایران قرار داد. اما در سطح روسیه، صحبتهای جان بولتون در مورد اذعان رئیس جمهور روسیه به ناتوانی روسها در پایان دادن یا حتی کاهش نفوذ ایران در سوریه، در واقع اشاره هایی بود به موافقت ضمنی روسیه با این حملات به اهداف ایران و سوریه، با هدف تسلیم شدن آن در برابر استراتژی روسیه در سوریه.

از گویا نیوز