چهارشنبه, ۱ اسفند , ۱۳۹۷
آخرین اخبار : 

دلایل انصراف ایران از انتقال میلیونی دارائی خود با هواپیما از آلمان / هشدار آمریکا…

به گزارش رسانه‌ها ایران فعلا از برداشت ۳۰۰ میلیون یورو از موجودی خود در بانک “تجارتی ایران و اروپا” در هامبورگ صرف‌نظر کرده است. این پول قرار بود با هواپیما به تهران منتقل شود.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع مطلع چهارشنبه ۱۴ شهریور (۵ سپتامبر) از چشم‌پوشی موقت ایران از تصمیم خود برای انتقال ۳۰۰ میلیون پول نقد از آلمان به تهران خبر داده است.

دو فرد که از جزییات درخواست ایران از بانک “تجارتی ایران و اروپا” مطلع هستند به خبرگزاری رویترز گفته‌اند این بانک به “سازمان نظارت بر فعالیت‌های مالی آلمان” اطلاع داده که درخواست برداشت پول از حساب ایران را دیگر پیگیری نکند.

رادیو فرانسه هم گزارش داد رسانه های آلمانی اعلام کرده اند که ایران به دلیل بازرسی های نهاد نظارت بر معاملات مالی آلمان از بانک تجارت ایران و اروپا در هامبورگ درخواست خود را پس گرفته است. این بانک باید ثابت می کرد که تمام مقررات مربوط به جلوگیری از پول شوئی و پشتیبانی مالی تروریسم را رعایت می کند. اما از آنجا که نام ایران در فهرست کشورهای پر خطر ثبت شده است، اثبات این امر برای بانک تجارت دشوار بود.

پیش از خبرگزاری رویترز، روزنامه “زوددویچه” و شبکه‌های رادیو و تلویزیونی DNR وWDR آلمان خبر انصراف ایران از برداشت پول از حساب خود را منتشر کرده بودند.

سازمان نظارت بر فعالیت‌های مالی آلمان و بانک فدرال آلمان حاضر به موضع‌گیری در مورد این خبر نشده‌اند.

ایران تصمیم داشت ۳۰۰ میلیون یورو از موجودی خود در بانک “تجارتی ایران و اروپا” در شهر هامبورگ را پیش از اجرای تحریم‌های مالی آمریکا به صورت نقد به تهران منتقل کند. این تصمیم با انتقاد شدید سفیر آمریکا در آلمان همراه شد. ریچارد گرنل از دولت آلمان خواست که مانع انتقال این پول به ایران شود.

بانک فدرال آلمان که چرخه‌ مالی از بانک “تجارتی ایران و اروپا” را کنترل می‌کند در پی این ماجرا مقررات عمومی خود را تغییر دارد. بر اساس مقررات جدید که از سوم شهریور ( ۲۵ اوت) اجرایی شد، بانک فدرال آلمان موظف است در معاملات نقدی، برای کسب اطمینان از اهداف طرف دیگر معامله، از او اطلاعاتی درخواست کند.

برداشت پول نقد توسط طرف معامله “تنها در شرایط بسیار محدودی” می‌تواند با مانع روبرو شود.

از دویچه وله فارسی