سه شنبه, ۲۷ شهریور , ۱۳۹۷
آخرین اخبار : 

عیسی کلانتری: به‌زودی همه جای ایران مثل گاوخونی خشک خواهد شد

آمد نیوز ـ این حرف‌های عیسی کلانتری، وزیر پیشین کشاورزی و دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه است که چند سال است روند ویرانی زیست‌بوم ایران را به مردم و حاکمیت گوشزد می‌کند اما این‌بار ظاهرا تفاوتی بنیادی با دفعات پیشین دارد؛ کلانتری دیگر به‌دنبال تقدم و تأخر سخنانش نیست چراکه حقایق آن‌قدر تکان‌دهنده هستند که باید ترسید: «از زمان ساسانیان و هخامنشیان تا حدود ۳۵ سال پیش برداشت اضافه از منابع آبی کشور نداشتیم. ما امانت‌دار بسیار بدی برای این تمدن ۷۰۰۰ ساله بودیم.»

او برای این مدعای خود مستندات آماری بسیار مهم و غیرقابل انکاری دارد؛ مستندات آماری حیرت‌آوری که نشان می‌دهند «در این ۳۵ سال فقط ۱۲۰ میلیارد مکعب آب‌های شیرین فسیلی صدها هزار ساله که حدود ۷۵% آب‌های شیرین زیرزمینی بود، مصرف شده که حدود ۷۵ میلیارد متر مکعب آن در ۸ سال گذشته بوده است» و این به باور کلانتری یعنی: «ما در این ۳۵ سال منابع را تاراج کردیم!»

گزارش از «وضعیت دریاچه ارومیه بحرانی‌تر شده است»

«وضعیت دریاچه ارومیه بحرانی‌تر شده است»

به‌گزارش «آمدنیوز» رئیس سازمان محیط زیست دولت روحانی؛ در برنامه‌ای که به مناسبت روز جهانی تالاب‌ها در کنار تالاب بین‌المللی گاوخونی برگزار شد در جمع اعضای سازمان‌های غیردولتی زیست‌محیطی، دوستداران محیط‌زیست، اهالی شهر ورزنه و شهرهای اطراف تالاب گاوخونی و برخی مدیران استانی و محلی، مسائل تکان‌دهنده‌ای در پیرامون وضعیت فاجعه‌بار منابع آبی کشور مطرح کرد که به‌باور او توجه چندانی به آن‌ها نمی‌شود: «جمعیت را افزایش دادیم غافل از اینکه این جمعیت باید در یک کشور آباد زندگی کند. بدون توجه به نیازهای جمعیت، منابع کشور را برای رفع نیازها به تاراج گذاشتیم.»

«اگر سیاست‌هایمان را عوض نکنیم این کشور را همراه نسل خودمان خواهیم کشت. کاری که ما با آب‌های زیرزمینی می‌کنیم یعنی دزدی از نسل بعد. یعنی نسل‌کشی. نه تنها آب شیرین را تمام می‌کنیم، همه کشور را بیابان می‌کنیم.»

قاعدتا کلانتری با اشاره گذرای خود به موضوع «افزایش جمعیت» ناخودآگاه به حوزه‌ای وارد شده که زیرنظر رهبری در قالبی کلان سیاست‌گذاری‌ و کانالیزه می‌شود و به‌جرأت می‌توان مدعی شد این سخنان تکان‌دهنده عیسی کلانتری در مورد چالش آب در ایران بسیاری از سیاست‌مداران مجیزگوی رهبری را به فحاشی واداشته این هشدار کاملا جدی را نیز مانند بسیاری از مسائل به تئولوژی رسمی و ایدئولوژی‌های من‌درآوردی نظام جمهوری اسلامی پس از روی‌کارآمدن آیت‌الله خامنه‌ای موکول می‌کنند. این درحالی‌ست که دغدغه مطرح شده پیش از هر چیز وقوع فاجعه‌ای را هشدار می‌دهد که نه رهبر را توان مقابله با آن است و نه هیچ قدرت دیگری.

مرگ بر جمهوری اسلامی. جمهوری اسلامی عامل تمام ویرانی ها و بدبختی و عقب ماندگی های ایران.

کلانتری می‌گوید: «امروز هیچ تالاب درون سرزمینی، آب ندارد، از بختگان تا هورالعظیم، گاوخونی و ارومیه! آب‌های زیرزمینی ما در حال شور شدن است. ادامه این روند یعنی تخلیه ایران از جنوب البرز تا دریاهای آزاد و از شرق زاگرس تا مرزهای شرقی کشور. در استاندارد جهانی هر کشوری که ۲۰% از آب‌های تجدید پذیرش را هر سال استفاده کند هیچ خطری از نظر منابع آب متوجهش نیست. اگر ۲۰ تا ۴۰% استفاده شود به‌شرط مدیریت می‌توانند در دراز مدت منابع آب را تأمین کنند. اما اگر بالای ۴۰% استفاده کنند وارد بحران شده‌اند. دو کشور در دنیا بالای ۴۰% استفاده می‌کنند، اولی مصر است با ۴۶% و ایران با ۸۵%! این یعنی به‌زودی همه جای ایران مثل گاوخونی خشک خواهد شد. حتی امروز هم دیر شده‌است.

به گفته او؛ گاوخونی که در زمان قدیم بدون انتقال آب از کارون زنده بود امروز خشک‌ شده. هر چه آب هست در بالادست اصفهان بر می‌دارند. هر چه صنعت آب بر هست در اصفهان ایجاد کرده‌اند. نمی‌شود همه صنایع آب بر را در اصفهان متمرکز کرد. فضای سبز اصفهان از رشت و ساری بیشتر است. نمی‌شود تا قله کوه صفه در اصفهان درخت کاشت.

وزیر پیشین کشاورزی گفته است: «دیگر پتانسیل انتقال آب از دیگر حوضه‌ها را نداریم هم‌اکنون در غرب حوضه شامل غرب اصفهان و چهارمحال و بختیاری حداقل باید ۲۵% صرفه‌جویی انجام شود. نمی‌شود هر چه آب هست در بالادست استفاده کنند. ۴۵۰ میلیون مترمکعب آب این منطقه را بالادست دزدیده و باید برگرداند، هیچ راه دیگری وجود ندارد.»

او درپایان گفت:« پتانسیل برداشت بیش‌ازحد از آب‌های زیرزمینی را نداریم. سال گذشته برای ۴۴ میلیون نفر غذا وارد کردیم، فقط برای ۳۳ میلیون نفر در داخل کشور غذا تولید کردیم و بیش از این توانایی نداریم و اگر فشار بیش‌ازحد وارد شود مرگ سرزمین ایران سریع‌تر اتفاق خواهد افتاد.»